Eeloleval pühapäeval on EELK kirikukalendri järgi Kuningas Kristuse püha. Mida tähendab see püha Eesti maa ja rahva jaoks? Vahest tasuks mõelda ühe pika ajalooga naaberrahva eeskujule.

Nimelt 19. novembril 2016 kogunesid Krakowis Poola katoliku kiriku piiskopid ja riigijuhid, nende seas president ja peaminister, ning lugesid pidulikult ette akti, millega tunnistatakse Jeesus Kristus Poola kuningaks ja valitsejaks. Kohale oli tulnud 100 000 inimest, kes ühinesid järgmise deklaratsiooniga:

Sa ajastute surematu Kuningas, Issand Jeesus Kristus, meie Jumal ja Päästja. Tänavusel Poola ristiusustamise 1050. juubeliaastal ja erakorralisel Halastuse juubeliaastal tuleme meie, poola rahvas, Sinu ette [koos meie vaimulike ja ilmalike juhtidega], et tunnistada Sinu valitsemist, allutada end Sinu Seadusele ning usaldada ja pühitseda meie kodumaa ja kogu rahvas Sulle.

Me tunnistame taeva ja maa ees, et vajame Sinu valitsemist. Me tunnistame, et ainult Sulle kuulub püha ja võõrandamatu õigus valitseda meie üle. Seetõttu, olles oma pead alandlikult Sinu ette kummardanud, kõiksuse Kuningas, tunnistame me Sinu valitsemist Poola ja kogu meie rahva üle nii kodus kui võõrsil.

Meie südames – Jeesus Kristus, valitse meie üle!

Meie perekonnas – Jeesus Kristus, valitse meie üle!

Meie kodukohas – Jeesus Kristus, valitse meie üle!

Koolides ja ülikoolides – Jeesus Kristus, valitse meie üle!

Sotsiaalse suhtlemise kanalites – Jeesus Kristus, valitse meie üle!

Võimuorganites, töökohal, ametipostil ja vaba aja veetmise paikades – Jeesus Kristus, valitse meie üle!

Linnas ja maal – Jeesus Kristus, valitse meie üle!

Kogu meie rahva seas ja Poola riigis – Jeesus Kristus, valitse meie üle!