Konstantinoopoli patriarh Bartolomeus ütles vastuseks Albaania peapiiskopi Anastasiose kirjale Ukraina küsimuses, et oikumeenilisel patriarhil lasub vastutus lahendada kohalikes kirikutes ettetulevaid probleeme ning tal puudub mingi muu huvi või motiiv. Ta nimetas rünnakuid oikumeenilise patriarhaadi vastu laimuks.

Albaania õigeusukiriku Püha Sinod nentis jaanuaris, et "Ukraina õigeusklike vahelise lepituse ja ühtsuse asemel on meie ette tõusnud kogu õigeusumaailma lõhenemise oht", ning väljendas soovi, et Ukraina küsimust arutataks õigeusu kirikupeade kohtumisel.

Samuti seadis Püha Sinod kahtluse alla skismaatikute ordinatsioonid.

Albaania kiriku seisukoha tegi Konstantinoopolile teatavaks peapiiskop Anastasios 14. jaanuari kirjas, mis avaldati alles märtsis.

Jaanuari alguses andis Konstantinoopoli patriarh 2018. aasta detsembri keskel moodustatud uuele Ukraina õigeusukirikule üle iseseisvustomose.

Patriarh Bartolomeus on seisukohal, et autokefaalia andmise eesmärk on kohaliku kiriku korrakohane funktsioneerimine, mitte kirikulõhe.

Mis puutub skismaatikute tagasivõtmisse Kiriku rüppe ilma uuesti ordineerimata, siis meenutas patriarh Bartolomeus, et nii tehti Bulgaaria kiriku puhul ja ka alles mõne aasta eest käitus samamoodi Moskva patriarhaat, kui taastas osaduse välismaal tegutseva vene õigeusukirikuga (ingliskeelne lüh ROCOR).

"Kui Vene Kirik andestas mõned aastad tagasi tänu kõrgelt tulevale poliitilisele survele kuni selle ajani skismaatilistele ROCORi liikmetele, mismoodi võeti nad tagasi osadusse ilma uuesti ordineerimata ja uuesti ristimata?" küsis patriarh Bartolomeus.

Ukraina küsimuses juhib aga Moskva patriarhaat tähelepanu asjaolule, et varemalt ainsa kanoonilise kirikuna tunnustatud Ukraina Õigeusu Kirik, millel on umbes 90 piiskoppi, üle 12 000 koguduse ja üle 200 kloostri ning mis on skismaatikute ühendkirikust kaks korda suurem, ei palunud Konstantinoopolilt autokefaaliat.

Konstantinoopol väidab omakorda, et miljonite skismas viibivate Ukraina õigeusklike olukord vajas reguleerimist.

Fotol: patriarh Bartolomeus (vasakul) ja Albaania peapiiskop Anastasios.