Venemaa ülemmufti Ravil Gainudtini hinnangul moodustavad islamiusulised järgmise 15 aasta jooksul Venemaa elanikkonnast umbes 30 protsenti. Selle hinnanguga ei nõustu aga islamiuurija Roman Silantjev.

2018. aastal ulatus moslemite osakaal Venemaal erinevatel andmetel 10–14 protsendini.

Venemaa piirkonnad, kus moslemid moodustavad enamuse, nagu Põhja-Kaukaasia vabariigid ja Tatarstan, on juba pikemat aega paistnud silma riigi keskmisest suurema sündimuskoefitsiendiga, vahendab ERRi portaal väljaannet Moscow Times.

See asjaolu andis ka Venemaa ülemmuftile alust väita, et ekspertide sõnul kasvab moslemite osakaal 15 aastaga 30 protsendini.

Tema sõnul tähendab see ka seda, et Venemaa suurematesse linnadesse tuleb ehitada kümneid uusi mošeesid.

ERR toonitab, et samal ajal üritab Venemaa president Vladimir Putin esineda kristliku kultuuri kaitsjana ning Vene propaganda armastab rääkida Lääne islamiseerumisest.

Interfaxi teatel ei nõustu ülemmufti väitega aga Moskva keeleülikooli islamiuurija ja õppejõud Roman Silantjev, kelle sõnul tasakaalustab islamiusulise elanikkonna juurdekasvu moslemite madalam sündimus Lääne-Kaukaasias ja eriti Volga piirkonnas.

Samuti märgib Silantjev, et Venemaale on elama asunud palju õigeusklikke Ukrainast ja Moldovast, samuti pöörduvat kümned tuhanded moslemid õigeusku.

Kaart: suure moslemite osakaaluga piirkonnad Venemaal (Wikimedia Commons).