Pühapäevases poliitikateemalises raadiosaates «Räägime asjast» ütles rahandusminister ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Martin Helme, et Euroopa Liidust on tulnud kiri, milles teatatakse rikkumismenetluse alustamisest Eesti suhtes seoses puuduliku regulatsiooniga vihakõne tõkestamise osas.

«Eelmisel nädalal laekus Eestile kiri, kus teatati, et meie suhtes on alustatud rikkumismenetlust, kuna me ei ole kehtestanud nõutaval määral vihakõneseadust ehk tsensuuri, mis muudes Euroopas riikides ja mis direktiivi järgi on olemas,» rääkis Martin Helme.

«Immigratsiooni kritiseerimine või homonduse kritiseerimine või mille iganes sellise kritiseerimine, mis on liberaalide poolt kuulutatud dogmaks, lõpeb siis kriminaalkaristusega. Me oleme üle Euroopa näinud, kuidas karistatakse. Palun väga, Põlissoomlasi karistatakse Soomes iga natukese aja tagant selle eest, et nad räägivad seda juttu, mida meie siin räägime, lihtsalt veel leebemas vormis kui meie räägime,» jätkas ta ja lisas:

«Need on asjad, kus kompromissi kohta ei ole. Ei ole. Tehku trahvi ja tehku, mis tahavad. Ühel hetkel tekib küsimus sellest, kas meil on soovi sellises liidus edasi olla, kus meil ei ole ei vabadust, iseseisvust ega anta asu.»

Kolmapäeval Euroopa parlamendis peetud kõnes «Olukorrast Liidus» lubas Euroopa Komisjoni sakslasest president Ursula von der Leyen tõhustada muu hulgas võitlust vihakõne vastu.

«Euroopa Komisjon plaanib välja tuua uue Euroopa Liidu karistuspoliitikaga, et võidelda «vihakõne» ja «võõraviha» vastu. Seega hoidkem alt – varsti võidakse hakata kontrollima, kas Sinu sõnavõtt pole Euroopa Liidu arvates mitte vihakõne,» kommenteeris Ursula von der Leyeni esinemist europarlamendi saadik Jaak Madison (EKRE) sotsiaalmeedias.