Psalm on valminud Taaveti põgenemisel Sauli eest: «Ja Taavet läks sealt ära ning pääses Adullami koopasse.» (1Sm 22:1); «Aga Taavet läks sealt ära ja asus Een-Gedi mäelinnustesse» (1Sm 24:1). Psalm jaguneb kaheks. Esimeses osas valitseb ahistus. Jumalat kutsutakse appi vaenlaste vastu (Ps 57:2–3): «Ole mulle armuline, Jumal; ole mulle armuline, sest sinu juures otsib mu hing pelgupaika ja ma kipun su tiibade varju, kuni õnnetus möödub! Ma hüüan Jumala, Kõigekõrgema poole, Jumala poole, kes juhib mu asja.»

Vaenlaste viha on ängistav ning nad varitsevad nagu lõvi, et hävitada Jumala kaitse all olev inimene (Ps 57:5): «Ma leban otsekui lõvide keskel, inimlaste seas, kelle hambad on piigid ja nooled ja kelle keel on terav mõõk.» Vaenlase jõuline kujund psalmis meenutab kuradi tööd (1Pt 5:8–9): «Olge kained, valvake! Teie süüdistaja, kurat, käib ringi nagu möirgav lõvi, otsides, keda neelata. Tema vastu seiske kindlalt usus, teades, et neidsamu kannatusi on pandud kogema kogu kristlaskond maailmas.»

Psalmi palvetaja taotleb Jumala au, paludes et Ta ennast kirgastaks ning näitaks oma väge (Ps 57:6): «Ülenda, Jumal, üle taevaste, üle kogu maailma oma auhiilgus!» Aga Psalmi keskel muutub ahistus rahulikuks usalduseks Jumala vastu (Ps 57:8–9): «Kindel on mu süda, oh Jumal! Mu süda on kindel. Ma tahan laulda ja mängida. Ärka üles, mu au; ärka, naabel, ärka, kannel, ma äratan üles koidu!» Ahistuses palvetaja tahab keset oma kitsikust laulda Jumalale tänulaulu. Ta tahab kuulutada kõigile maailma rahvastele, et Jumala aitab ja päästab (Ps 57:10–12): «Ma tahan sind tänada rahvaste seas, Issand. Ma tahan lauldes mängida rahvahõimude keskel. Sest suur on sinu heldus kuni taevani ja su tõde kuni ülemate pilvedeni. Ülenda, Jumal, üle taevaste, üle kogu maailma oma auhiilgus!»

Psalm annab suurepärase kommentaari Jeesuse sõnadele Johannese evangeeliumis. Jeesus kinnitab oma jüngritele, et Jumala armastus on püsiv, nad ei pea muretsema, kui neid tabab maailma viha (Jh 16:27–33): «Sest Isa ise armastab teid, kuna teie olete armastanud mind ja uskunud, et mina olen tulnud Jumala juurest. Ma olen pärit Isa juurest ja tulnud maailma, taas ma jätan maailma ja lähen Isa juurde. … Seda ma olen teile rääkinud, et teil oleks rahu minus. Maailmas ahistatakse teid, aga olge julged: mina olen maailma ära võitnud.» Jeesus kutsub oma jüngreid olema tagakiusamise keskel julged. Nad ei kuulu mitte kaotajate hulka, vaid pärivad ükskord igavese elu Jumala juures (Jh 14:27): «Rahu ma jätan teile, oma rahu ma annan teile. Mina ei anna teile nõnda, nagu maailm annab. Teie süda ärgu ehmugu ega mingu araks!»

Athanasios palub Marcellinust laulda seda psalmi, kui ta põrkub silmakirjalike inimestega. Mis võiks psalmis viidata silmakirjalikkusele? Võib-olla 7. salm: «Võrgu on nad seadnud mu sammudele, mu hinge nad painutasid alla, nad kaevasid mu ette augu, aga nad ise kukkusid sinna sisse.»

Oma vastaste silmakirjalikkust koges oma elus Nehemja, keda taheti lõksu püüda (Ne 6:10–13): «Ja kui ma läksin Mehetabeli poja Delaja poja Semaja kotta – tema ise oli takistatud –, siis ta ütles: «Kogunegem Jumala kotta, templi sisemusse, ja sulgegem templi uksed, sest nad tulevad sind tapma! Öösel tullakse sind tapma!» Aga mina vastasin: «Kas mees nagu mina peaks põgenema? Või kes minutaolistest võiks minna templisse ja jääda ellu? Mina ei lähe.» Sest vaata, ma sain aru, et Jumal ei olnud teda läkitanud, kuigi ta kõneles mu vastu prohvetisõna, vaid Toobija ja Sanballat olid teda palganud: ta oli palgatud selleks, et ma hakkaksin kartma ja teeksin nõnda ning patustaksin; see oleks toonud mulle halva kuulsuse, millega nad oleksid saanud mind teotada.»

Psalm õpetab kristlasele, et ta saab keset ahistust loota Jumala abile. Jumala armastus on ilmunud Tema Pojas Jeesuses Kristuses. See, kes usub Temasse, võidab ära maailma (1Jh 5:4–5): «Jah, igaüks, kes on sündinud Jumalast, võidab ära maailma. Ja see ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. Kes on, kes võidab ära maailma? Eks see, kes usub, et Jeesus on Jumala Poeg!»

Tõlgitud autori loal väljaandest: Antti Laato, Kristus Psalmeissa, Perussanoma 2011

Tõlkinud Illimar Toomet, Märjamaa, 2015