Paavst Franciscus võib ametlikult tunnustada traditsionalistlikku Püha Pius X Preestrite Vennaskonda (FSSPX), nõudmata neilt kõikide Vatikani II kirikukogu dokumentide omaksvõtmist.

Meediasse on lekkinud memo, kus FSSPXi endine kindralülem Franz Schmidberger avaldab arvamust, et praegune paavst võib vennaskonda ametlikult tunnustada ja anda neile kirikus kanoonilise staatuse, ilma et neilt nõutaks n-ö truudusvannet kõigile Vatikani II kirikukogu dokumentidele.

Püha Pius X Preestrite Vennaskonna asutas peapiiskop Marcel Lefebvre (1905–1991) aastal 1970, et kanda hoolt katoliikliku õpetuse ja traditsiooni säilimise eest pärast uuenduslikku Vatikani II kirikukogu (1961–1965). 1988. aastal pühitses peapiiskop Lefebvre, pidades silmas vennaskonna tegevuse jätkumist tulevikus, ilma paavsti loata neli piiskoppi, mistõttu ta ise ja pühitsetud piiskopid langesid automaatse ekskommunikatsiooni alla.

Kuigi paavst Benedictus XVI tühistas 2009. aastal ekskommunikatsiooni vennaskonna piiskoppide ja preestrite suhtes, jäi rühmitus siiski vaimulikuametist kõrvaldatuks.

Vatikani-vaatlejad spekuleerivad, et juhul kui paavst tunnustab FSSPX-i, võidakse vennaskonnale anda spetsiaalne kanooniline staatus – näiteks personaalprelatuur, nagu on Opus Deil.

FSSPX tegutseb ka Eestis ja neil on oma kodulehekülg.

Loe lähemalt siit.

© Meie Kirik