22. märtsil avati Jeruusalemmas kõrgete kirikutegelaste osavõtul renoveeritud Kristuse hauakabel, kuid rõõmustavat uudist varjutab teade, et ees ootavad on palju mahukamad ja kallimad tööd, sest kogu Püha Haua kirikut võib tabada äkiline kokkuvarisemine.

Renoveerimistööd kestsid umbes aasta ja sel ajal oli Jeesuse haud külastajatele suletud. Kabeli renoveerimiseks annetasid raha Lähis-Ida ühiskonnategelased, suurimaks sponsoriks oli Jordaania kuningas Abdullah II, kes annetas 4 miljonit dollarit.

Jeesuse hauakabel asub Püha Haua kirikus, kus tegutsevad erinevad konfessioonid – õigeusklikud, katoliiklased, armeenlased ja teised. Kui varem on nende suhetes ette tulnud rivaalitsemist ja pingeid, siis seekord tõsteti esile head koostööd eri konfessioonide vahel.

Hauakabeli avamisel osalesid Jeruusalemma ortodoksi patriarh Theophilos III, aukülalisena Konstantinoopoli oikumeeniline patriarh Bartholomeos, kuid samuti katoliiklaste, armeenlaste ja mitmete teiste kristlike konfessioonide esindajad, nende seas kõikide armeenlaste katoolikos Garegin II.

Hauakabeli avamisüritustel viibis ka Kreeka peaminister Alexis Tsipras.

Praeguse kuju omandas Kristuse matmispaiga ja hauakambri kohale ehitatud hauakabel aastatel 1808–1810 pärast tulekahju, mis varasema rajatise hävitas.

Jeruusalemma Püha Haua kirik on ehitatud keiser Konstantinuse aegse kiriku kohale ja pinnas kiriku all ei ole piisavalt stabiilne. Remonditöödeks, mis hoiaksid ära kiriku kokkuvarisemise, oleks vaja 6,5 miljonit dollarit. Vatikan on lubanud ettevõtmist toetada 500 000 dollariga.

Loe lähemalt ja vaata pildigaleriid siit.

© Meie Kirik