Soome luterliku kiriku delegatsiooni liikmed, kes osalesid hiljuti Ingeri luterliku kiriku korraldatud soome-ugri vaimulike konverentsil, on nördinud korraldajate avaldatud fotode pärast, mille servadelt on välja lõigatud naisvaimulikud või on nende ametitunnuseid töödeldud nõnda, et need ei ole äratuntavad.

Soome kiriku delegatsiooni kuulunud EELK Tallinna Soome koguduse õpetaja Hannele Päiviö rääkis ajalehele Kotimaa, et konverentsi ajal suheldi normaalselt. Konverentsi ette valmistades oli kokku lepitud, et kõik osalevad vaimulikud saavad kasutada ametitunnuseid, kuid jumalateenistusi peavad Ingeri kiriku korra kohaselt meesvaimulikud.

Päiviöl on küsimus, milline inimene on Ingeri kiriku jaoks vastuvõetav: "Kas selleks, et olla vastuvõetav, peab olema valgenahaline heteromees? Naisi oodatakse kogudusse vaikima. Nõnda oli see Soomes veel 1980ndatel." Päiviö arvates käitub Ingeri kirik nagu mustvalge maailmapildiga teismeline.

Samuti Soome delegatsiooni kuulunud Nokia koguduse abiõpetaja Marita Tuomi ütles ajalehele Kotimaa: "Kui toimunu on Ingeri kiriku poolt ametlikult heaks kiidetud, tähendab see, et ollakse eraldumas teistest luterlikest kirikutest. See võib anda tunnistust ka sellest, et Ingeri kirik on samal Läänt kritiseerival seisukohal nagu Vene õigeusu kirik ja Vene riik ning pigem seostab end varasemast rohkem vene rahvusega."

Soome delegatsiooni juht piiskop Seppo Häkkinen pöördus pildimanipulatsioonide küsimuses järelepärimisega Ingeri kiriku piiskopi Aare Kuukauppi poole.

Soome-ugri vaimulike konverents toimus Venemaal Petroskois 17.–21. augustini. Konverentsil osales ka EELK vaimulike 7-liikmeline delegatsioon eesotsas piiskop Tiit Salumäega. Iga nelja aasta järel toimuva konverentsi korraldamisel osalevad Soome, Eesti, Ungari ja Ingeri kirik ning Rumeenia ungarikeelne luterlik kirik. Järgmine konverents toimub 2020. aastal Soomes.

Loe lähemalt siit.

© Meie Kirik