Möödunud nädalal tegi Ameerika Ühendriikide presidendiks pürgiv Donald Trump teatavaks oma kandidaadi asepresidendi kohale, kelleks osutus Indiana kuberner Michael Pence, iiri katoliiklikust perest pärit kristlasest konservatiiv.

Väljaanne Politico kõrvutas Trumpi ja Pence’i vaateid ja tõdes, et meeste seisukohad on mitmes erinevas küsimuses (nt sõda Iraagis, moslemite sisseränd, LGBT-teemad) lahknenud. Näiteks homode kohta lausus Trump aastal 2000: "Ausalt öelda on mul täiesti ükskõik, kas keegi on gei või mitte."

Pence’i aga iseloomustatakse kui eluaegset sotsiaalset konservatiivi, kes on ennast määratlenud kristlase, konservatiivi ja vabariiklasena – enda sõnul just selles järjekorras. Aastal 2000 ütles ta, et USA kongress peaks vastu seisma mistahes katsetele anda homo- ja lesbisuhetele abieluga sarnane staatus.

2009. aastal oli Pence vastu vihakõneseadusele ning heitis president Barack Obamale ette "radikaalse ühiskondliku programmi" (radical social agenda) pealesurumist. 2015. aastal kirjutas Pence Indiana kubernerina alla seadusele, mis andis ettevõtetele õiguse keelduda usulistel põhjustel teenindamast samasoolisi paare, nähes katseid keelustada üleriigilisel tasandil nn geide diskrimineerimine töökohtadel rünnakuna usuvabadusele.

Seevastu Trump ei näi Pence’i usuvabaduse argumenti toetavat, jättes mulje, et ta kas ei mõista probleemi tuuma või siis ei nõustu selles küsimuses kristlastega, kuid soovib seda parema meelega varjata.

2005. aastal, pärast seda, kui briti popmuusik Elton John ja tema elukaaslane David Furnish sõlmisid tsiviilpartnerluse, nimetas Trump seda oma blogis abieluks ja soovis neile õnne.

Politico arvab siiski, et nn homoabielude küsimuses võtab Trump Pence’iga sarnase positsiooni, kui on selleks sunnitud.

© Meie Kirik