Kuigi laupäeval valiti Kiievis ametisse tulevase iseseisva Ukraina õigeusu kiriku metropoliit, ei näi suur osa õigeusumaailmast toetavat Konstantinoopoli patriarhi ühepoolset tegevust. Koguni oikumeenilise patriarhaadi metropoliit Briti saartel avaldas toetust Vene Õigeusu Kiriku seisukohale.

Metropoliit Kallistos Ware – kelle tuntud raamat "Õigeusu tee" on tõlgitud ka eesti keelde – peab oma ülemuse Konstantinoopoli patriarhi ühepoolset otsust veaks.

"Kuigi ma olen oikumeenilise patriarhaadi metropoliit, ei ole ma üldse rahul selle seisukohaga, mille patriarh Bartolomeus on võtnud. Kogu lugupidamise juures patriarhi vastu pean siiski ütlema, et ma nõustun seisukohaga, mida väljendab Moskva patriarhaat – et Ukraina kuulub Vene Kirikule," vahendab Interfax metropoliit Kallistose sõnu intervjuus väljaandele Slovo-bogoslova.ru.

"Konstantinoopolis ei ole see populaarne vaade ja ma tean, et Tema Pühadus oikumeeniline patriarh on teisel seisukohal, ent minu arvates ei olnud tark tegu, et Konstantinoopoli patriarh tühistas ühepoolselt 1676. aasta kokkuleppe."

"See on ajalooline fakt, et Ukraina on kuulunud Vene Kirikule. Seetõttu ma usun, et see oli oikumeenilise patriarhi poolt viga anda autokefaalia kahele skismaatilisele piiskopile – Filaretile ja Makarile," ütles metropoliit Kallistos.

Laupäeval valis Kiievi Püha Sofia kirikusse kogunenud kirikukogu iseseisva kiriku etteotsa 39-aastase Epifaniuse, kes hakkab kandma Kiievi metropoliidi tiitlit.

Kuid Kiievi ja kogu Ukraina metropoliidi tiitlit kannab juba kogu õigeusumaailma poolt tunnustatud kirikupea Onufri, kes allub Moskva patriarhaadile.

Ukraina õigeusukiriku iseseisvumist tagant tõuganud ja nüüd ka uue kirikupea valimise juures olnud president Petro Porošenko teatas, et "Ukraina ei joo enam Moskva tassist ega tantsi enam Moskva pilli järgi".

Konstantinoopoli patriarh peab Ukraina kiriku autokefaalia kinnitama oma tomosega.

Moskva patriarhaadi esindaja sõnul ei tähenda Kiievis toimunud kirikukogu otsused neile mitte midagi, sest tegemist olnud kõigest üksikisikute ebakanoonilise kogunemisega.

Ka mitmed maailma iseseisvad õigeusukirikud või nende juhid on väljendanud arusaama, et Ukraina kirik kuulub ikkagi Moskva patriarhaadi koosseisu.

© Meie Kirik