Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku sinod mõistab oma avalduses otsustavalt hukka Konstantinoopoli patriarhi ühepoolse ja ebakanoonilise tegevuse Ukrainas ning väljendab muret "ohtlike arengute" pärast, mis võivad tuua kaasa "raskeid tagajärgi" õigeusule Ukrainas ja õigeusukiriku ühtsusele maailmas. MPEÕK hoiatab, et miljonid Ukraina õigeusklikud võivad ilma jääda oma kirikutest ja kloostritest ning langeda diskrimineerimise ohvriks.

Nimelt on Istanbulis (Konstantinoopolis) resideeriv oikumeeniline patriarh alustanud Ukraina õigeusklikele autokefaalse kiriku staatuse andmise protsessi. Sellele on valuliselt reageerinud Moskva patriarhaat.

Ukrainas tegutseb mitu õigeusukirikut, millest kanooniliseks peetakse just Moskvale alluvat kirikut. Nn Kiievi patriarhaat on juba 1990. aastatel Ukraina riigi iseseisvudes Vene Õigeusu Kirikust lahku löönud ja seni õigeusumaailmas tunnustamata moodustis.

Moskva väitel võib kanooniline, VÕK-le alluv kirik skismaatikute tunnustamise korral sattuda repressioonide ohvriks.

Ukraina kirikule autokefaalia saavutamine on valimiste eel äärmiselt oluline president Petro Porošenkole, kes on nimetanud Vene õigeusukirikut otseseks ohuks oma riigi julgeolekule ja öelnud, et "on vajalik lõigata läbi kõik kombitsad, mille kaudu agressorist riik meie maal opereerib."

MPEÕK sinodi avaldust saab lugeda siit.

© Meie Kirik