Endise paavsti nuntsiuse USA-s Carlo Maria Viganò tunnistuse kohaselt oli paavst Franciscus teadlik endise Washingtoni kardinali Theodore McCarricki seksuaalsetest kuritarvitustest, ent tühistas talle eelmise paavsti poolt kehtestatud kanoonilised sanktsioonid ja tegi mehest oma lähedase nõuandja. Kardinal McCarrick oli üks lobistidest, kes aitas kaasa ametisoleva paavsti valimisele.

Aastatel 2011–2016 Ameerika Ühendriikides paavstliku nuntsiusena teeninud peapiiskop Viganò kirjutab 22. augustil allkirjastatud tunnistuses, et eelmise kümnendi lõpus kehtestas paavst Benedictus XVI kardinal McCarricki suhtes sarnased sanktsioonid, mille nüüd on kehtestanud paavst Franciscus, ning et Viganò isiklikult rääkis Franciscusele vahetult pärast viimase paavstiks valimist McCarricki rasketest kuritarvitustest, vahendab portaal Objektiiv.

Kuid peapiiskopi sõnul paavst Franciscus mitte ainult jätkas McCarricki ebamoraalse eluviisi varjamist ja eiras viimase suhtes paavst Benedictuse poolt kehtestatud sanktsioone, vaid tegi endisest Washingtoni kardinalist "oma lähedase nõuandja", kelle abil said Ameerika Ühendriikides ametisse määratud mitmed väga liberaalsed piiskopid, kaasa arvatud kardinalid Blase Cupich Chicagos ja Joseph Tobin Newarkis.

Samuti kinnitas peapiiskop Viganò, et McCarricki süütegude kinnikatmisest olid teadlikud kardinalid Angelo Sodano, Tarcisio Bertone ja Pietro Parolin ehk kolm järjestikust Vatikani riigisekretäri alates 1991. aastast, samuti mitmed teised kardinalid ja piiskopid, kaasa arvatud McCarricki ametijärglane, praegune Washingtoni kardinal Donald Wuerl.

Peapiiskop Viganò sõnul nõuab südametunnistus temalt tõe väljarääkimist, kuna "korrumpeerumine on jõudnud kiriku hierarhia absoluutse tipuni." Oma tunnistuse lõpetab ta üleskutsega, et paavst Franciscus ja kõik teised kardinal McCarricki skandaalse eluviisi kinni mätsimisega seotud isikud astuksid oma ametist tagasi.

"Paavst Franciscus peaks olema esimene, kes näitab McCarricki kuritarvitusi varjanud kardinalidele ja piiskoppidele head eeskuju, astudes koos nende kõigiga oma kohalt tagasi," leiab peapiiskop Carlo Maria Viganò.

ERR vahendab, et paavst Franciscus ei soovinud pühapäeval eraldi kommenteerida ajakirjanike küsimust Vatikani endise ametniku kirja kohta, mille järgi ignoreeris ta seksuaalse ärakasutamise süüdistusi kardinali Theodore McCarricki osas.

"Mul pole selle kohta sõnagi öelda. Ma arvan, et mu avaldused rääkisid ise enda eest," ütles paavst lennukis tagasiteel Iirimaalt Vatikani.

USA katoliku kirikut raputab praegu kõigi aegade tõsiseim skandaal, mis seondub paljude preestrite ja piiskoppide seksuaalse väärkäitumise juhtumite ja nende varjamise avalikustamisega. Hiljuti avalikustatud raporti kohaselt on ainuüksi Pennsylvania osariigis rohkem kui 300 preestrit kuritarvitanud viimase 70 aasta jooksul rohkem kui tuhandet ohvrit, kusjuures ligi 3/4 seksuaalsetest rünnetest olid iseloomult homoseksuaalsed. Mitmete vaatlejate sõnul on olukord tegelikult veel hullem ning sarnane pilt avaneks lähema uurimise korral ka mitmetes teistes osariikides.

Käesoleva aasta juunis oli paavst Franciscus sunnitud tagandama aastatel 2001–2006 Washington D. C. väga mõjuka kardinalina tegutsenud Theodore McCarricki kardinalistaatusest, kuna avalikkuse ette jõudsid väga tõsised süüdistused, mille kohaselt on McCarrick praktiseerinud aastakümneid homoseksuaalseid suhteid nii preestrite kui ka seminaristidega ning pilastanud ka alaealisi poisse.

McCarrickit peetakse samas üheks lobistidest, kelle pingutuste tulemusel sai Mario José Bergogliost 2013. aastal paavst Benedictus XVI tagasiastumise järel uus paavst. Paavst Benedictus XVI tagasiastumist on aga seostatud ulatusliku ja kõrgeid positsioone hõivanud homoseksuaalide võrgustiku avastamisega Vatikanis.

Mõne päeva eest mõistis paavst Franciscus oma avalikus pöördumises vaimulike poolsed seksuaalsed kuritarvitused hukka, ent paljude kriitikute hinnangul on tarvis väga tõsise probleemi kirikust väljajuurimiseks palju tõsisemaid samme.

© Meie Kirik