Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier ütles möödunud nädalal, et katoliku kirik peaks näitama üles suuremat avatust Issanda söömaaja jagamise suhtes protestantidega. Steinmeieri sõnul aitaks armulauaosadus väljendada paremini kristlikku usku ja edendada edasist oikumeenilist integratsiooni.

Münsteri 101. Katholikentag’il kõnega üles astunud Steinmeier märkis, et ta ei väljenda oma seisukohta Saksamaa presidendina, vaid evangeelse kristlasena, kes elab segaabielus. "Tuhanded kristlased, kes on interkonfessionaalses abielus, loodavad seda," väitis Steinmeier.

Saksamaa katoliku kirikus on puhkenud debatt, kas lubada armulauale katoliiklase teiseusulist (s.o protestandist) abikaasat. Paavst Franciscus olevat väidetavalt Saksa piiskoppidele öelnud, et nad küsimusele ise lahenduse leiaksid.

Utrechti (Holland) peapiiskop kardinal Willem Jacobus Eijk aga avaldas hiljuti oma peapiiskopkonna lehel kirja, milles teatab, et interkommunioon on võimalik üksnes ortodoksidega, sest kuigi nad ei ole katoliku kirikuga osaduses, on neil kehtivad sakramendid ja tänu apostlikule järjepidevusele ka kehtiv preestriamet.

Kardinali väitel olevat luterlik arusaam armulauast konsubtsantsialistlik ja sisaldavat veendumust, et Kristuse ihu ja veri on leivas ja veinis üksnes jagamise hetkel.

"Kui keegi võtab vastu leiba ja veini seda mitte uskudes, siis Kristuse ihu ja veri ei ole tõeliselt kohal," kirjeldas kardinal luterlaste arusaama. "Väljaspool vastuvõtmise momenti on vaid leib ja vein ning Kristuse ihu ja veri ei ole kohal."

Katoliikliku arusaama kohaselt aga muudetakse sakramendis leib ja vein Kristuse ihuks ja vereks ning sellest saaksid osa ka need, kes seda ei usu.

Põhimõttelise erinevuse tõttu armulauakäsituses ei saa kardinali hinnangul luterlasi katoliku kirikus armulauale võtta.

© Meie Kirik