Vikerraadio saates "Kirikuelu" ütles EELK Tallinna praost Jaan Tammsalu, et erinevalt paljudest teistest võimalikest küsimustest on homoseksuaalsuse teema kirikus läbi arutatud nii piiskoplikus nõukogus kui kirikukogus. Ta lisas, et tehtud otsustega peaksid nõustuma ka need, kes hääletustel on jäänud vähemusse. Samas on Tammsalu sõnul “väga suureks haiguseks”, kui inimesel keelatakse olla aus, olla tema ise.

Erinevate arvamuste väljaütlemist kirikus soosib nii episkopaalne kui sinodaalne ülesehitus, eelkõige aga kristlik olemus. Üsna mitmetes küsimustes on aja jooksul aga toimunud ka muutusi, näiteks enesetapjate matmine.

Kooseluseaduse vastuvõtmise protsessi nimetas Tammsalu liigselt kiirustavaks ning šlikerdavaks. Korrektsemalt toimides oleks saanud seadusega luua olukorra, kus samasoolised paarid ei peaks olema n-ö sunnitult truudusetud. Andes nende suhetele nii seadusliku raamistiku kui võimaluse anda teineteisele truudusetõotus, antaks kindlam alus samasoolise paarisuhte püsivusele.

Samas kontekstis nimetas Tammsalu "väga suureks haiguseks", kui inimesel keelatakse olla aus, olla tema ise. Arvatavalt viidates kooseluseaduse taotlusele reguleerida ka erisooliste paaride suhteid, pidas ta mõistlikumaks muuta seaduse tekst konkreetsemaks, et [homoseksuaalsete paaride partnerluse riikliku tunnustamise] “väike vajadus” täita.

Toimetaja Meelis Sülla küsimusele, kas erimeelsused mõjutavad ka EELK suhteid näiteks Rootsi kirikuga, kus samasoolisi paare laulatatakse, vastas Tammsalu, et koguduste sisulist koostööd pole tema hinnangul seganud.

© Meie Kirik