Nõukogude ajal ateismi muuseumiks muudetud Peterburi Iisaku katedraalist saab jälle tegutsev pühakoda. Patriarh Kirilli ametiajal on Putini Venemaal avatud või ilmalikust kasutusest taas kirikuks muudetud 5000 pühakoda. Samas on vabas ja demokraatlikus Eestis endiselt lahendamata Niguliste "muuseum-kontsertsaali" staatus ja saatus.

Iisaku katedraali muutmist muuseumist pühakojaks toetas sellekohasele petitsioonile alla kirjutades rohkem kui 100 000 inimest.

Vene Õigeusu Kiriku juht patriarh Kirill märkis jõulupühadeks (mida venelased tähistavad vana kalendri järgi jaanuaris) saadetud läkituses, et aastal 2017 täitub sada aastat sündmustest, mis päästsid valla kodusõja ja tõid kaasa suuri inimkaotusi ja kannatusi.

"Me anname Jumalale tänu ime eest, mida Ta on maailmale ilmutanud – usu ja meie inimeste vagaduse taassünni, kord hävitatud pühapaikade taastamise, uute kirikute ja kloostrite eest, mille ehitamine on nähtav märk sellest, kui sügavad muutused on inimeste südames aset leidnud," kirjutas patriarh.

Dalmaatsia Iisaku nime kandev katedraal ehitati arhitekt Auguste de Montferrandi projekti järgi aastatel 1818–1858. Iisaku katedraal on üks maailma suuremaid kupliga sakraalehitisi. Kiriku kõrgus on 101,5 meetrit ja peakupli läbimõõt 26 meetrit.

© Meie Kirik