Süüria katoliku kiriku patriarh Ignatius Youssef III Younan peab Lääne sekkumist iseseisva ja ilmaliku Süüria asjadesse ning liitu astumist radikaalset sunniitlikku islamit järgivate araabia riikidega tohutuks veaks, mille külvatud vilju nüüd lõigatakse.

Patriarhi sõnul on Süüria presidendi Bashar al-Assadi lahkumist nõudev Barack Obama administratsioon liitunud "rikaste riikidega nagu Saudi Araabia või Katar, õhutades vägivalda ja vihkamist." Lähis-Ida konfliktide taga on enamasti lääneriikide liitlaste "Saudi Araabia, Katari ja teiste Pärsia lahe riikide vahhabism". (Vahhabism on 18. sajandil Saudi Araabias tekkinud range islamivool.)

Süüria katoliiklaste juhi hinnangul otsustasid Saudi Araabia ja tema Lääne liitlased, iseäranis USA, et Süüriat, mida valitses sotsialistlik partei ja kus likvideeriti kirjaoskamatust, kus kõigile oli tagatud arstiabi ning kus võis minna igale poole ilma igasuguste probleemideta – et seda rahumeelset riiki valitseb diktatuur, mis tuleb minema lüüa.

Kirikupea selgitusel tuleks Lähis-Ida konflikti vaadelda šiiitlike ja sunniitlike moslemite vahelise võitlusena, mille tõttu on Süüria kui üks regiooni kõige mõõdukamaid ja ilmalikumaid riike muutunud kõige ägedama ususõja tallermaaks.

"Küsimus on islamis, radikaalses islamis, ja enamik sunniidi moslemitest on radikaalsed," nendib patriarh Ignatius. "Miks? Sest nad võtavad oma Koraani sõna-sõnalt. Koraanis leidub salme, mis propageerivad sallivust mittemoslemite suhtes, raamatu rahvaste suhtes nagu meie [kristlased], juudid, ja seal on väga ebatolerantseid, väga vägivaldseid salme."

Patriarh Ignatiuse sõnul on näha, et jõukad islamiriigid ei hooli Süüria põgenikest, lääneriikide liidrid nagu Saksamaa kantsler Angela Merkel aga ei julge neile – näiteks Saudi Araabiale, kus on rohkesti maad ja hästi palju raha – öelda, et nad pakuksid põgenikele, kes pealegi on neile keele, kultuuri ja usu poolest väga lähedased, ajutiselt peavarju. Selle asemel öeldakse süürlastele, et Assad on varsti läinud.

"Ei. See on vale, vale. Neid ei huvita Süüria inimeste saatus", vaid valitsuse väljavahetamine, on patriarh veendunud.

Loe lähemalt siit.

© Meie Kirik