Helsingi ülikooli Venemaa uuringute emeriitprofessor Timo Vihavainen on andnud ajakirjale Elämään (5/2016) intervjuu, milles ta hoiatab immigratsiooni mõjude eest ning kritiseerib Soome luterlikku kirikut.

Ehkki Vihavainen ei ole luterliku kiriku aktiivne liige, kaitseb ta innukalt kristlust kui kultuurilist märki.

Kahaneva sündimusega kristlikku Euroopasse tulevad uued inimesed, islamiusulised, kelle saabumisega kaasneb läänemaailma "primitiviseerumine". Vihavainen peab islamiusku keskaegseks maailmavaateks ja kultuuriks: "Islam elab aastas 1438. Suur osa islamiusulistest on puhtalt keskaegsed." Islami ajaarvestus algas kristliku kalendri 622. aastal.

Soomes on kultuuriline taandumine sisserändajate ees juba alanud ning asju korraldatakse üha enam nende ootustest lähtuvalt. Vihavaineni arvates tuleneb see asjaolust, et kristlus on juba varem toetust kaotanud ning kui praegused lapsed saavad kord täiskasvanuks, pole neil kristlusest enam õiget ettekujutustki.

"Kirik peaks oma põhidogmadest selgemalt kinni hoidma. Praegu on moes superoikumeenia, kirik otsib ühist pinda islamiga, mis on aga lootusetu ettevõtmine. Ma arvan, et selles dialoogis on ainult üks, kes teeb järeleandmisi, ning see on Soome kirik," ütleb Vihavainen.

Kiriku probleemiks on see, et tal pole inimestele enam midagi pakkuda. Vihavaineni väitel on Soome luterlik peapiiskop Kari Mäkinen eksinud humanismi, mis aga ei ole religiooni küsimus.

"Minu arusaamise järgi pakub usu valdkonnas igaüks oma sõnumit, aga seda pole Soome kirik enam praktiseerinud. Kirik peaks oma positsiooni kaitsma. Kui kirik kaob, saabub barbaarsus," ütleb Vihavainen.

Timo Vihavaineni sulest on muuhulgas ilmunud raamat "Äratuskell õhtumaadele", mis avaldati eesti keeles 2010. aastal.

Loe pikemalt siit.

© Meie Kirik