See otsus raputab raudselt kogu Kanadat – ülemkohus välistas häältega 7 : 2 võimaluse, et ülikool Trinity Western University (TWU) võiks asutada õigusteaduskonna. Sisuliselt kuulutas kohus, et ülikoolidel tuleb valida kristlike moraalsete standardite ja akrediteerimise vahel. Ehk teisisõnu: kohus otsustas, et kristlus ja kõrgharidus omavahel kokku ei sobi. Ja ma ei liialda teps mitte.

Selgitan kaasust paari sõnaga, kui te sellest juhtumisi kuulnud pole. Trinity Western on kristlik ülikool, mis nõuab oma tudengitelt ja õpetajatelt, et nood elaksid elementaarsete kristlike põhimõtete järgi. Mis tähendab, et vastuvõetav ei ole ei hooramine ega abielurikkumine, samuti ei ole lubatud homoseksuaalsed suhted.

Sellistes nõuetes ei ole midagi üllatavat ning Põhja-Ameerikas on tuhandeid koole, kus sarnased standardid kehtivad. Nende seas on nii kristlikke koole alates lasteaiast kuni 12. klassini, kristlikke kolledžeid, piiblikoole, seminare kui ka ülikoole.

Mainitud standardid on juba pikemat aega olnud osa TWU kogukonna kohustuslikust lepingust, mis nõuab, et kõik üliõpilased ja õppejõud elaksid kristlikku elu, mida “iseloomustab alandlikkus, eneseohverdus, halastus ja õiglus ning vastastikune eneseohverdus ligimese hüvanguks.” Nõutakse ka, et koolis hoidutaks vulgaarsest keelepruugist, valetamisest ja petmisest, varastamisest, sobimatu materjali nagu pornograafia kasutamisest ja “seksuaalsest tegevusest, mis rikuks ühe mehe ja ühe naise vahelise abielu pühadust”.

Taas – need on kristluse põhitõed, elementaarne kristlik elu. Ja on austust väärt, et TWU oma linnakus selliseid eluviise edendab.

Kui TWU soovis aga avada õigusteaduskonda, aktiveerus õnnetuseks Kanada LGBT-liikumine oma liitlastega. Nemad väitsid, et TWU diskrimineerib LGBT-tudengeid, mistõttu kooli lõpetajad ei tohiks saada Kanadas juristina töötada.

Korraks välgatas lootuskiir, kui piirkonnakohus otsustas TWU kasuks. Kuid nüüd on ülemkohus sedastanud, et “Briti Columbia ja Ontario õigusühingud on volitatud keelduma akrediteerimast TWU [õigusteaduskonna lõpetanuid] tulenevalt nn kogukonna [käitumis]lepingust.”

Ühesõnaga: ülemkohus otsustas, et kui kristlik juurakool soovib saada akrediteeritud, peab ta hülgama kristlikud väärtused. Või kuidas seda siis veel tõlgendada?

Kohtuotsuse järgi “heidutaks leping LGBT-tudengeid õppimast avatavas õiguskoolis, ning need kes seal õpiksid, riskiksid olulise kahju” kannatamisega.

Oluline kahju? Ja kui tõesti, siis miks? No ikka piibelliku õpetuse tõttu. Kristlike väärtuste tõttu. See ongi lahingu fookus. Siin peitubki konflikt.

Vaata mis nurga alt tahad, ikka karjub vastu see karm tõde.

“[Kohtuotsusega] leiti, et juristi elukutse puhul eeldab avalik huvi võrdset ligipääsu [ja] erinevuse toetamist advokatuuri ridades ning LGBT-tudengite kahjustamise välistamist.” Ehk siis “erinevuse” toetamist LGBT-leksikoni järgi.  Et erinevus tähendaks “LGBT või lase jalga.” Erinevus tähendaks, et “teretulnud on kõik vaated, välja arvatud kristlik-piibellikud.”

Just seepärast oleme me kõik need aastad häält teinud. Just seetõttu ei ole me lakanud hoiatamast. Just seepärast oleme me öelnud, et need, kes kapist välja tulid, tahavad nüüd meid kappi toppida. Seetõttu oleme me öelnud, et LGBT-aktivistid ei taotle iial lihtsalt “sallivust” – nad taotlevad konkureerivate vaadete vaigistamist ja mahasurumist.

Ja kui see võis juhtuda Kanadas, võib see juhtuda ka Ameerikas. (Skeptikutele ja pilkajatele: öelge mulle üksainus põhjus, miks mitte Ameerikas. Ja ärge unustage, et TWU pole mingi pisike kool kuskil nurga taga, vaid pakub kokku 57 kursust.)

Ausõna, mul pole aimu ka, mida TWU nüüd ette võtab. Ja ma ei tea, kuidas reageerivad Kanada kristlased.

Aga seda tahan ma oma sõpradele ja kolleegidele Ameerikas küll südamele panna – ja kõigile, kes hariduses ja ajakirjanduses kaasa löövad: me kas kasutame oma vabadusi oma õiguste kaitseks või me kaotame need. Me kas ajame selja sirgu või kössitame nurgas. Me kas teeme täna, mis õige on teha – või vabandame homme oma laste ees.

On aeg hakata vastu.

Mida teed sina?

Tõlkinud Urho Meister

Tõlge avaldatud esmalt portaalis Objektiiv.ee

© Meie Kirik